Pszczoły od wieków budzą fascynację człowieka, zarówno z uwagi na pożytki wynikające z ich działalności, jak i na swoją skomplikowaną organizację społeczną. Niestety wskutek skażenia środowiska, stosowania chemii w rolnictwie, czynników chorobotwórczych pustoszących ule, zmian klimatycznych i innych czynników cywilizacyjnych, te bardzo pożyteczne dla człowieka owady masowo wymierają, a bez pszczół nie ma życia. Chcemy propagować wiedzę i uczyć pozytywnych postaw wobec tych tak ważnych dla ludzkości owadów.

Warsztaty pszczelarskie skierowane są do uczniów szkół podstawowych m. st. Warszawy.

Uczestnicy dowiedzą się:
– jak powstaje miód,
– dlaczego jest on taki słodki,
– jak kiedyś wyglądały domki pszczół,
– dlaczego miody smakują różnie,
– jakie rośliny pszczoły lubią najbardziej i jak dbać o te rośliny,
– jak ratować pszczoły.

Uczniowie poznają najważniejsze zapylacze, dowiedzą się w jaki sposób zapylają one kwiaty, ile roślin użytkowych jest zależnych od owadów, dlaczego zapylacze są zagrożone i jak możemy je chronić. Warsztaty będą stanowiły praktyczne rozwinięcie wiedzy, którą uczniowie otrzymują na lekcjach przyrody, połączone z obserwacją w naturze. Podczas warsztatów dzieci ozdobią ekologiczne nabieraki do miodu lub wykonają ekologiczną świecę z naturalnego wosku (w zależności od grupy wiekowej).
Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom, prócz ustawicznej edukacji ekologicznej, dzieci będą mogły przebywać w przyjaznym naturalnym otoczeniu oraz uczestniczyć w interesujących zajęciach stwarzających możliwość poszerzenia własnych horyzontów, odkrywania tajemnic przyrody i dające możliwość wykorzystania otrzymanej wiedzy nie tylko w obrębie ośrodka, ale i na własnym podwórku.

Według naszych założeń planowane warsztaty mają na celu:
– ustawiczną edukację przyrodniczo – ekologiczną,
– rozwój postaw proekologicznych,
– odkrywanie na nowo bliskości człowieka z naturą,
– umiejętne wdrażanie zdobytej wiedzy w życie codzienne.