Czy byliście już na naszej Przyrodniczej Ścieżce Edukacyjnej „Bliżej Natury”? Od zeszłego roku na terenie Fundacji Pociechom można korzystać już z drugiej ścieżki przyrodniczej. Powstała ona dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Co w trawie piszczy

„Bliżej Natury” to projekt zorganizowany zwłaszcza dla młodych Warszawiaków, którzy żyjąc w dużym mieście nie zawsze mają możliwość i czas przyjrzeć się przyrodzie. Oprócz tablic edukacyjnych, roślinnych zabudowań na ścieżce tej znajduje się także ogródek z rodzimymi roślinami – warzywami, owocami, kwiatami i ziołami. Podczas spaceru na naszym zielonym terenie zobaczycie dużo ekologicznych rozwiązań, np. ogrodzenie zrobione z palet. Ścieżka wysypana jest korą lub kamieniami, stoją na niej drewniane altany i wiklinowe zabudowania.

Ścieżka pozwala zanurzyć się w obecnej wokół roślinności, dotknąć jej, podejrzeć naturalnie żyjące tutaj zwierzęta. Oprócz rodzimej, dziko żyjącej fauny i flory przygotowanych zostanie mnóstwo ciekawych miejsc, zarówno dla starszych jak i młodszych spacerowiczów.

Zabawy, zagadki, konkurencje

Podczas wędrówki po ścieżce można sprawdzić swoje umiejętności na leśnej skoczni i porównać długość skoku z wynikami różnych zwierząt. Dodatkowo można także wejść do wierzbowego labiryntu, powąchać zioła w ogródku i zobaczyć, kto mieszka w domku dla owadów. Ci, którzy mają dobry słuch, sprawdzą godzinę na ptasim zegarze wsłuchując się w śpiew ptaków. Natomiast wielbiciele roślinności z zadowoleniem obejrzą nasadzenia i konstrukcje zielonych ścian.

Na żądnych przygód będą czekać aż trzy gry terenowe! Tropienie zwierząt po ich śladach, rozpoznawanie poprzez dotyk darów natury ukrytych w drewnianych domkach, a także poszukiwanie przyrodniczych skarbów na terenie Fundacji to właśnie one. Możliwe są dla wszystkich, którym śpieszno do poznawania świata poprzez działanie.

Dbajmy o ścieżkę

Spacerując po naszej ścieżce, pamiętajmy o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze: przechodzimy przez tereny zamieszkane przez wiele zwierząt i w związku z tym zachowajmy ciszę i spokój. Nie biegajmy, nie krzyczmy, aby nie spłoszyć koni, bażantów i innych ptaków.

Po drugie: na terenie Fundacji nie śmiecimy – przy każdym większym obiekcie znajdują się kosze z oznaczeniami do segregowania odpadów. Zostawmy to miejsce ładnym i czystym. Nie niszczmy też tablic ani innych części Ścieżki – to dobro, które ma służyć wszystkim. Szkoda by było, aby inni nie mogli z niego korzystać ze względu na wandalizm.

Serdecznie zapraszamy!

Bliżej Natury – przyrodnicza ścieżka edukacyjna na terenie ośrodka Fundacji Pociechom dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 244 tys. zł

http://www.wfosigw.pl